Operacja kręgosłupa lędźwiowego- czy warto i kiedy konieczna?

piątek, 31 styczeń 2014 02:00
Dział: Ból pleców
Czytany 11832 razy
Oceń ten artykuł
(16 głosów)
Operacja kręgosłupa Operacja kręgosłupa Image courtesy of arztsamui /FreeDigitalPhotos.net

Wielu z nas cierpiących na mocne, przewlekłe bóle pleców na pewno zastanawia się czy czeka ich operacja kręgosłupa.

Często po wielu miesiącach zażywania leków przeciwbólowych czy wypróbowania licznych metod terapii, bez rezultatu, zadajemy sobie pytanie czy leczenie chirurgiczne może przynieść ulgę w bólu. Badania wykazują, że tylko w ściśle określonych przypadkach operacja jest rzeczywiście korzystna. I niestety sam ból, choć bardzo silny, rzadko jest wskazaniem do operacji kręgosłupa

Do zabiegu chirurgicznego mogą kwalifikować się na przykład pacjenci z przepukliną krążka międzykręgowego („wysunięty dysk”, bulging disc), u których występują poważne zaburzenia funkcji układu nerwowego:

  • - znacznie osłabienie mięśni kończyn dolnych
  • - zanik czucia w kończynie
  • - zanik odruchów ścięgnistych
  • - utrata możliwości poruszania się
  • - zaburzenia funkcji układu moczowego.

W takich przypadkach operacja, np. discektomia lub mikrodiscektomia w kręgosłupie lędźwiowym lub szyjnym może okazać się skuteczna w przywróceniu funkcji uciśniętych nerwów i w bólu. Poprawa może być jednak czasami krótkoterminowa i bóle mogą powrócić, dlatego po operacji należy zadbać o kręgosłup. A więc zdrowy tryb życia nie przeciążający pleców, kontrola wagi, regularny wysiłek fizyczny i profilaktyczne zabiegi na mięśniach i stawach kręgosłupa.

Operacje stosuje się też często przy stenozie kręgosłupa, schorzeniu związanym ze zwyrodnieniem stawów zwężającym kanał kręgowy- głównie u osób starszych.

 

Operacja czy leczenie zachowawcze?

Badania z 2013 roku opublikowane w dzienniku "Spine" wykazały, że prawie 43% pacjentów, którzy zgłosili się z pourazowym bólem pleców do chirurga, przeszło operację kręgosłupa w porównaniu z tylko 1,5% tych, którzy najpierw udali się do chiropraktyka!  Leczenie terapią manualną- chiropraktyka, często daje bardzo podobne wyniki w przypadku wypuklin krążków bez konieczności operacji, jeśli wykluczone zostało poważne uszkodzenie nerwów, a zmiany w codziennym funkcjonowaniu pacjenta nie zaszły już za daleko.

Potwierdzają to kolejne badania w dzienniku "Spine" z 2011 roku. Naukowcy poddali analizie 1450 pacjentów z przewlekłym bólem kręgosłupa lędźwiowego i zwyrodnieniem. Połowa z nich przeszła operację fuzji kręgosłupa, a połowa leczona była nieoperacyjnie. Po 2 latach od operacji tylko 26% pacjentów operowanych powróciła do pracy, w porównianiu z 67% tych, którzy nie poddali się zabiegowi. U pacjentów po operacji, codzienna dawka leków przeciwbólowych wzrosła o 41%... Co najgorsze, aż 36% operacji wiązała się z komplikacjami, w tym u 82 pacjntów wystąpiły nieodwracalne powikłania.

 

Podsumowanie

Pacjentom, którym lekarz zaleca operację kręgosłupa zawsze doradzam konsultację z co najmniej dwoma specjalistami aby uzyskać pewniejszą odpowiedź. Ważne jest, aby każdy zrozumiał swój problem oraz potencjalne korzyści i ryzyka wynikające z interwencji chirurgicznej. Jeżeli nie jesteś pewien czy podejmujesz właściwą decyzycję- znajdź specjalistę, który rozwieje twoje wątpliwości.

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 styczeń 2016 20:30

Newsletter

Uzyskaj dostęp do unikalnej wiedzy o zdrowiu.

Polub nas!