Operacja kręgosłupa- kiedy konieczna? Radzi dr Mateusz Nowacki D.C. Chiropraktyk Wrocław.

czwartek, 30 styczeń 2014 12:00
Dział: Ból pleców
Czytany 4951 razy
Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Operacja kręgosłupa Operacja kręgosłupa Image courtesy of arztsamui /FreeDigitalPhotos.net

Wielu z nas cierpiących na mocne, przewlekłe bóle pleców na pewno zastanawia się czy czeka ich operacja kręgosłupa.

Często po wielu miesiącach zażywania leków przeciwbólowych czy wypróbowania licznych metod terapii, bez rezultatu, zadajemy sobie pytanie czy leczenie chirurgiczne może przynieść ulgę w bólu. Badania wykazują, że tylko w ściśle określonych przypadkach operacja jest rzeczywiście korzystna. I niestety sam ból, choć bardzo silny, rzadko jest wskazaniem do operacji.

Na zabieg chirurgiczny mogą kwalifikować się na przykład pacjenci z przepukliną krążka międzykręgowego („wysunięty dysk”, bulging disc), u których występują poważne zmiany w funkcji układu nerwowego:

  • znacznie osłabienie mięśni
  • zanik czucia w kończynie
  • zanik odruchów ścięgnistych
  • utrata możliwości poruszania się
  • zaburzenia funkcji układu moczowego.

W takich przypadkach operacja, np. discektomia lub mikrodiscektomia w kręgosłupie lędźwiowym lub szyjnym może okazać się skuteczna w przywróceniu funkcji uciśniętych nerwów i w bólu. Poprawa może być jednak czasami krótkoterminowa i bóle mogą powrócić, dlatego po operacji należy zadbać o kręgosłup. Leczenie terapią manualną, chiropraktyka, często dają bardzo podobne wyniki w przypadku wypuklin krążków bez konieczności operacji.

Operacje stosuje się też przy stenozie kręgosłupa, schorzeniu związanym ze zwyrodnieniem stawów zwężającym kanał kręgowy- głównie u osób starszych, choć leczenie konserwatywne, np. chiropraktyka i ćwiczenia, daje bardzo często podobne rezultaty. Oczywiście instnieją też przypadki kiedy operacja kręgosłupa jest niezbędna, np. złamanie, nowotwór.

Pacjentom, którym lekarz zaleca operację kręgosłupa zawsze doradzam konsultację z conajmniej dwoma specjalistami aby uzyskać pewniejszą odpowiedź. Ważne jest, aby każdy zrozumiał swój problem oraz potencjalne korzyści i ryzyko wynikające z interwencji chirurgicznej. Jeżeli nie jesteś pewien czy podejmujesz właściwą decyzycję- znajdź specjalistę, który rozwieje twoje wątpliwości.

Ostatnio zmieniany czwartek, 04 grudzień 2014 21:03

Newsletter

Uzyskaj dostęp do unikalnej wiedzy o zdrowiu.

Polub nas!