Leczenie skoliozy idiopatycznej zależy od rodzaju i wielkości skrzywienia kręgosłupa oraz od tego jaka jest szansa pogorszenia skoliozy z czasem.

Wśród opcji leczenia jest obserwacja, rehabilitacja, chiropraktyka, gorsety oraz operacja.

Kiedy zacząć leczenie?

W ostatniej dekadzie badania wykazały, że postęp młodzieńczej skoliozy idiopatycznej może być spowolniony poprzez leczenie nieoperacyjne, w szczególności gorsety ortopedyczne. Dla małych skrzywień, poniżej 20°, z niewielką szansą pogorszenia się, zalecana jest obserwacja i leczenie nieoperacyjne, a więc rehabilitacja, ćwiczenia i terapia manualna- chiropraktyka. 

Celem terapii nieoperacyjnej jest zatrzymanie postępu skrzywienia kręgosłupa lub korekcja skrzywień, które mogą okazać się problemem w przyszłości. Wskazaniem do zastosowania gorsetów jest skolioza pomiędzy 25°-40° u rosnącego dziecka lub skrzywienie mniejsze niż 25° z udokumentowanym pogorszeniem (co najmniej 1° na miesiąc). Skrzywienia pomiędzy 20°-25° u pacjentów w trakcie wczesnego rozwoju kostnego też powinny być leczone. Oprócz zmniejszenia skoliozy, celem gorsetów jest też kontrola bólu, poprawa wyglądu zewnętrznego oraz usprawnienie oddychania.

Natomiast nie zaleca się gorsetów nastolatkom które ukończyły już wzrost; oraz dzieciom stale rosnącym ze skrzywieniem powyżej 45° lub mniej niż 25° bez udokumentowanego postępowania skoliozy.

Jaki typ leczenie skoliozy idiopatycznej jest skuteczny? Badania naukowe.

Badania naukowe skuteczności leczenia skoliozy idiopatycznej nie są jednoznaczne. Negrini i inni (2010) w swoich badaniach stwierdzają, że dowody na skuteczność gorsetów są niewielkie i trudno je jednoznaczenie polecić lub odradzić. Pacjentom sugerują podjęcie decyzji w oparciu o opinie przyjajmniej kilku specjalistów w leczeniu skoliozy.

Badania Romano i innych (2013) wykazały, że ćwiczenia na skoliozę mogą być bardziej efektywne niż elektrostymulacja, trakcja lub ćwiecznia postawy w ograniczeniu postępu skoliozy, ale dowody nie są mocne.

Chen i Chiu (2012) opisali przypadek 15-letniej dziewczyny z prawostronną, postępującą skoliozą odcinka piersiowego kregosłupa od 4 lat. Kąt skrzywienia wynosił 46 stopni, wcześniejsze leczenie obejmowało gorset, lecz bez rezultatu. Sugerowna była też operacja kręgosłupa, lecz najpierw podjęto próbę leczenia nieoperacyjnego. Po 18 miesiącach leczenia chiopraktycznego badania wykazały zmniejszenie skrzywienia kręgosłupa o 16 stopni. Zmniejszył się również ból pleców oraz pacjentka odnotowała poprawę z defekacją, z którą wcześniej miała problemy.

Jak widać, badania naukowe nie są jednoznaczne, a leczenie skoliozy idiopatycznej uwarunkowane jest wieloma czynnikami.

 

Źródło: pubmed.gov

POWRÓT

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław