Ból pleców u dziecka- czy to może być poważne? Przyczyny bólów kręgosłupa.

Bóle kręgosłupa u dziecka to oczywiście powód do zmartwienia rodziców. Na szczęście poważne przyczyny bólu pleców są rzadkie.

 

Najczęstszymi przyczynami bólu są:

 • naciągnięty mięsień
 • dysfunkcja stawów kręgosłupa
 • przepuklina krążka międzykręgowego
 • skolioza
 • spondyloliza
 • choroba Scheuermanna.

Rzadziej diagnozowane są nowotwory lub infekcje.

 

 

 

Jakie objawy u dziecka można uznać za niepokojące?

 • ból w nocy
 • ból, który nie ustaje pomimo zmian pozycji ciała i podaniu mocnych leków przeciwbólowych
 • wysoka gorączka lub nudności
 • ból promieniujący z pleców do kończyny dolnej lub górnej
 • szybko postępująca skolioza

 

W przypadku takich objawów należy udać się do lekarza i wykonać badania krwi oraz badania diagnostyczne kręgosłupa, na przykład rentgen lub rezonans magnetyczny kręgosłupa.

 

Ból w nocy.

Regularny ból pleców pojawiający się w nocy, który budzi dziecko ze snu, może oznaczać zakażenie lub nowotwór. W połączeniu z gorączką, utratą wagi i nudnościami wymaga bezzwłocznej konsultacji medycznej.

 

Gorączka i inne towarzyszące objawy choroby.

Zapalanie krążka międzykręgowego objawia się gorączką, brakiem apetytu, letargią i drażliwością u dzieci młodszych niż 10 lat.

U dzieci pomiędzy 1 a 3 rokiem życia, jednym z objawów może być unikanie chodzenia. U dzieci starszych obecny może być również ból brzucha. Zalecane są dalsze badania radiologiczne i badania krwi. Jeżeli obecne jest zakażenie, terapia antybiotykami i unieruchomienie kręgosłupa z reguły przynosi dobre rezultaty.

 

Ostry ból pleców.

Ból pleców u dzieci, który pojawia się nagle może wskazywać na:

- naciągnięty mięsień

- przepuklinę krążka międzykręgowego

- lub złamanie.

Mocny ból pleców promieniujący do jednej lub obu kończyn dolnych charakteryzuje radikulopatię i powinien być dokładnie zbadany. Złamanie w okolicach kręgosłupa z reguły wiąże się z poważnym urazem, chyba że mamy do czynienia ze spondylolistezą (tzw. kręgozmykiem), gdzie uraz nie musi być bardzo poważny.

 

Ból przewlekły.

Przyczyną przewlekłych bólów kręgosłupa mogą być spondyloartropatie, choroba Scheuermanna (młodzieńcza kifoza) i problemy natury psychologicznej.

Choroba Scheuermanna to choroba z grupy jałowych martwicy kości charakteryzująca się zaburzeniami wzrostu trzonów kręgów i ich klinowaceniem. Objawy choroby to:

zwiększona kifoza piersiowa (pochylenie do przodu)

- ból pleców

- ograniczenie ruchomości w kręgosłupie piersiowym

- uczucie zmęczenia, szczególnie pod koniec dnia. 

Spondyloartropatie to zapalenie stawów z zajęciem stawów kręgosłupa. Towarzyszy im ból oraz sztwyność pleców, z reguły najsilniejsze rano i poprawiające się po rozgrzaniu.

 

Ból pleców i skolioza.

Jeżeli pojawił się ból pleców u dziecka i w tym samym momencie uwidoczniła się skolioza (skrzywienie boczne kręgosłupa), należy dokonać dalszych badań. Może mieć to bowiem związek z poważniejszymi problemami jak kostniak kostninowy lub inne nowotwory, zakażenie lub przepuklina krążka.

Chociaż uważa się, że generalnie sama skolioza rzadko jest źródłem bólu pleców, badania Ramireza et al. wykryły, że aż 32 procent pacjentów z idiopatyczną skoliozą odczuwało ból, a u 9 procent z nich wykryto patologiczne podłoże skoliozy. Ból natomiast nie występował u dzieci poniżej 5 roku życia, był rzadki u 6-10 latków i dużo częstszy u dzieci powyżej 15 lat.

 

Dzieci bez powyższych objawów i profilaktyka.

Większość przypadków bólu kręgosłupa u dziecka na szczęście nie wiąże się z poważną chorobą. 

W dzisiejszych czasach plecy dziecka dość szybko ulegają znacznym przeciążeniom w związku z siedzącym stylem życia, otyłością, uzależnieniem od komputera czy telewizora oraz ciężkimi plecakami w szkołach.

Aby uniknąć bólu w przyszłości należy od najmłodszych lat zadbać o plecy. Profilaktyczne wizyty u chiropraktyka- tak jak w przypadku zębów u dentysty, powinny stać się częścią zdrowego stylu życia. Odpowiednie skorygowanie napiętych mięśni i stawów kręgosłupa zapobiegnie kumulacji mikro-urazów i zapewni optymalną pracę kręgosłupa. No i oczywiście najważniejsze- zapewnij dziecku dużo ruchu i zdrową, zbilansowaną dietę!

 

 

 

POWRÓT

WROCŁAW ul. Podwale 73/73A lok.24

KŁODZKO ul. Śląska 2

  info@chiropraktyka.wroclaw.pl

71 305 0109/ 730 107 807

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław