Dla sportowców

Bóle kręgosłupa- przyczyny i leczenie Wrocław.

Kompleksowa terapia bólów głowy.

 

MIGRENY

Migrena jest powtarzającym się, pulsującym i jednostronnym bólem głowy, z reguły trwającym od 4 to 72 godzin. Bóle nasilają się pod wpływem wysiłku fizycznego. Często występuje fotofobia (światłowstręt) i fonofobia (nadmierna wrażliwość na dźwięki) oraz nudności i wymioty. Niekiedy ból głowy poprzedza tzw. aura, w postaci mroczków, zaburzeń pola widzenia, parestezji czy niedowładu.

Jakie są przyczyny migreny?

Do tej pory nie stwierdzono definitywnie przyczyny migren. Wiadomo natomiast, że najprawdopodobinej związane są one z nadwrażliwością reakcji neuronaczyniowych, rozszerzającą się depresją korową oraz czynnikami środowiskowymi. Wielu pacjentów może z łatwością zidentyfikować przyczynę wywołującą migrenę. Najczęściej są to:

  • stres
  • alergeny
  • jasne światła
  • wysiłek fizyczny
  • niedobór lub nadmiar snu
  • hałas
  • wahania hormonów np. podczas okresu
  • niektóre pokarmy, np. wino, czekolada, ser żółty itp.

 

Słuchaj podcastu dr Mateusza Nowackiego na temat migren! Kliknij tutaj --->

Jak leczyć migreny?

Oprócz powszechnie stosowanych leków przeciwbólowych i tryptanów mających na celu zmniejszenie lub skrócenie ataku migreny, stosuje się też inne środki w celu zapobiegania migren:

  • biofeedback i psychoterapia
  • techniki relaksacyjne 
  • redukcja stresu
  • terapia manualna kręgosłupa szyjnego i piersiowego
  • masaż lub igłoterapia
  • zastrzyki z toksyną botulinową (botoksem)
  • suplementy diety (magnez, melatonina, witamina B2, koenzym Q10, kalina koralowa itp.)
  • modyfikacja diety.

 

 

W naszym gabinecie stosujemy kombinację chiropraktyki, dietetyki oraz fizjoterapii aby osiągnąć jak najlepsze wyniki i wierzmy w kompleksowe i holistyczne podejście do pacjenta z migrenami. Współpracujemy również z psychoterapeutą.

Więcej na temat przyczyn i leczenia migren przeczytasz TUTAJ.

 

NAPIĘCIOWY BÓL GŁOWY 

Charakterystyczne dla napięciowych bólów głowy są stałe bóle trwające od 30 minut do kilku dni obejmujące całą głowę lub czoło, uczucie ucisku lub ściągania, brak wymiotów i zmian w polu widzenia. Możesz też często odczuwać bóle szyi i karku oraz zmęczenie i senność.

Częstymi przyczynami tego rodzaju bólów głowy są:

  • stres
  • przemęczenie
  • negatywne emocje
  • niewygodne i jednostajne pozycje w pracy prowadzące do przeciążeń mięśni i stawów, typowe np. dla pracy biurowej.

 

Od 15 lat cierpiałam na silne bóle głowy, które występowały prawie codziennie. Jeździłam od lekarza do lekarza szukając pomocy ale na próżno, wydawałam majątek na lekarzy i leki ,które spustoszyły mój organizm. Każdy lekarz miał swoją teorię i metody leczenia czyli tabletki i jeszcze raz tabletki,żadnych badań po czym usłyszałam że muszę nauczyć się żyć z bólem.Przez przypadek trafiłam na gabinet Dr. Nowackiego w internecie. Po kilku wizytach i masażach ból zaczął ustępować, z dnia na dzień było coraz lepiej .Z całego serca polecam i dziękuję Dr. Nowackiemu i pani Agacie , która mnie masowała.Brak słów żeby wyrazić swoją wdzięczność za to co Dr. dla mnie zrobił...Dziękuję." Małgorzata

 

 

 

Jak leczyć napięciowe bóle głowy?

Do skutecznych metod leczenia tego rodzaju bólów należy masaż, ćwiczenia rozciągające szyi i ramion, manipulacja kręgosłupa, modyfikacja pozycji w pracy oraz techniki relaksacyjne. Ważne jest też, aby dostarczyć organizmowi wystarczająco magnezu, gdyż jego niedobór może wzmagać napięcie mięśni i nasilać ból.

 

SZYJNOPOCHODNY BÓL GŁOWY

Jednostronny ból głowy promieniujący z okolicy szyjnej kręgosłupa, potylicy do głowy lub skroni. Często związany jest z urazami szyi, zmianami zwyrodnieniowymi lub zaburzeniem funkcji stawów kręgosłupa szyjnego. Ból może być nasilony poprzez ruch głową lub ucisk okolic szyi. Bólowi czasami mogą towarzyszyć nudności, ale inne zmiany o charakterze neurologicznym są rzadkością.

 

Jak leczyć szyjnopochodny ból głowy?

Manualne zabiegi chiropraktyczne (manipulacja) często dostarczają niemal natychmiastowej ulgi, a profilaktyczne zabiegi terapii manualnej połączone z modyfikacją czynników wywołujących pomogą skutecznie zapobiec nawrotom bólów głowy.

 

 

Jakie badania zalecane są przy bólach głowy?

Według wytycznych Amerykańskiej Akademii Neurologicznej, badanie obrazowe głowy/mózgu (np. MR) zalecane jest u pacjentów przy nieostrym bólu głowy i ze zmianami neurologicznym.

Nasilający się, mocny ból głowy budzący nas w nocy, szczególnie u osób starszych, zwiększa ryzyko obecności poważnych zmian wewnątrzczaszkowych. Jakie inne objawy można uznać za niepokojące?

  • nowy ból głowy u osób po 50 roku życia
  • nagły, mocny ból głowy
  • ból nieustający, nasilający się 
  • ból głowy związany z gorączką i sztywnością karku

 

W przypadku nawracających, charakterystycznych i regularnych migren bez trwałych zmian neurologicznych, szansa na wykrycie poważnych zmian patologicznych na rezonansie magnetycznym lub TK głowy jest niewielka. Podobnie jak u pacjentów z napięciowymi lub szyjnopochodnymi bólami głowy, u których badanie neurologiczne jest w normie

 

Jak może pomóc chiropraktyka?

Zabiegi chiropraktyczne oparte na terapii manualnej kręgosłupa mają na celu usunięcie zaburzeń w układzie mięśniowo-szkieletowym i nerwowym, a co za tym idzie zmniejszenie bólów głowy i migren i usprawnienie funkcji kręgosłupa. Wielu pacjentów już po kilku zabiegach odczuwa poprawę. Wizyty w naszym gabinecie mogą pomóc Ci nie tylko zmniejszyć ból w sposób naturalny i bez użycia leków, ale również pomogą w zapobieganiu nawrotom objawów.

 

 

Rejestracja telefoniczna 71 305 0109.

Rwa kulszowa- przyczyny, leczenie, ćwiczenia. Co może ci pomóc?

 

Najczęstszą, lecz nie jedyną, przyczyną rwy kulszowej jest ucisk krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe, tzw. przepuklina krążka. Kiedy nerw zostaje uciśnięty, dochodzi do serii reakcji chemicznych w tej okolicy. Nasila się stan zapalny, uwalniają się substancje prozapalne (cytokiny), co powoduje odczucie bólu. Kiedy uciśnięte zostają korzenie nerwów na poziomie między czwartym kręgiem lędźwiowym (L4) a pierwszym krzyżowym (S1), dochodzi do irytacji i pobudzenia właśnie nerwu kulszowego. Stąd ból w nodze, a niekoniecznie w plecach. 

 

Objawy rwy kulszowej:

  • ból promieniujący do pośladka, tylnej lub bocznej powierzchni uda i łydki, stopy
  • uczucie drętwienia, mrowienia, a nawet osłabienie mięśni w kończynie dolnej
  • problemy z chodzeniem, utykanie
  • nasilony ból podczas siedzenia, wstawania i jazdy samochodem
  • możliwy ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa

 

 

Od kilku miesięcy leczyłam się na rwę kulszową ale nic nie pomagało. Zdecydowałam się podejść do gabinetu Nowacki Chiropraktyka. Już po pierwszej wizycie zauważyłam znaczną poprawę, a po trzeciej wizycie ból znikł w 95%." Agnieszka

 

 

 

 

Jak pomaga chiropraktyka?

W większości przypadków zabiegi manualne/chiropraktyczne są bardzo skuteczne i mają na celu usunięcie zaburzeń w układzie mięśniowo-szkieletowym i nerwowym, odciążenie okolicy wysunięcia krążka, a co za tym idzie zmniejszenie bólu. Z kolei odpowiednio dobrane ćwiczenia i suplementacja pozwolą Ci na kontynuowanie procesu regeneracji i leczenia samodzielnie w domu, zwiększając tym samym szansę na zagojenie się przepukliny.

  • Odpowiednie żywienie pomoże ci w bólu przy rwie kulszowej. Sprawdź więcej tutaj.

 

Większość pacjentów już po kilku zabiegach odczuwa poprawę. Nasza terapia pomaga  nie tylko zmniejszyć ból w sposób naturalny i bez użycia leków, ale również skupia się na zapobieganiu nawrotom objawów i profilaktyce.

  • Czy tzw. "wysunięty dysk" zagoi się z czasem? Sprawdź tutaj.

 

Niekiedy ból pleców lub kończyny dolnej spowodowany jest bardzo dużym wysunięciem/przepukliną krążka międzykręgowego potwierdzonym na rezonansie lub tomografie kręgosłupa. Kiedy dojdą do tego poważne zmiany na tle neurologicznym, wtedy terapia manualna może nie być wskazana i konieczna jest konsultacja neurochirurgiczna.

  • Kiedy zdecydować się na operację kręgosłupa? Czytaj tutaj.

 

 

W naszym gabinecie na podstawie przeprowadzonego badania i analizy wyników badań diagnostycznych będziemy w stanie określić jaki rodzaj leczenia jest dla każdego z Państwa odpowiedni.

 

Umów się na wizytę telefonicznie pod numerem 71 305 0109 lub 730 107 807.

 

 

 

Ból odcinka szyjnego kręgosłupa- sprawdź jak możemy Ci pomóc!

 

Bóle szyi i karku to częste dolegliwości osób pracujących w biurach lub zmuszonych do utrzymywania jednej pozycji głowy przez dłuższy czas. Przyczynami bólu szyi mogą być zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, napięte mięśnie szyi i karku, dysfunkcje stawów kręgosłupa czy dyskopatia szyjna. Każda z tych przyczyn charakteryzuje się innymi objawami dodatkowymi, dlatego do odpowiedniego leczenia niezbędny jest dokładny wywiad i badania pacjenta.

 

 

Od kilku miesięcy zmagam się z bólem i zesztywnieniem okolicy kręgosłupa szyjnego po wypadku. Mówiąc szczerze czułam się fatalnie, jako osoba dosyć aktywna miałam problem z wykonywaniem prostych ćwiczeń fizycznych itp. a także z ogólnym samopoczuciem w wykonywanej pracy. Już po pierwszej wizycie odczułam ogromna poprawę!!!". Patrycja

 

Jako że budowa kostno-stawowa kręgosłupa szyjnego jest delikatna i mieści się w nim rdzeń kręgowy, korzenie nerwów rdzeniowych i tętnice, ból szyi może być niekiedy oznaką poważniejszego schorzenia.

 

Dyskopatia szyjna

Dyskopatia to schorzenie krążka międzykręgowego. Jest ona etapem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, na którą wpływają zaburzenia troficzne, urazy i obciążenia natury mechanicznej oraz czynniki genetyczne.

Objawy dyskopatii:
  • ból w zajętym odcinku kręgosłupa z potencjalnym promieniowaniem bólu do kończyn górnych
  • uczucie sztywności i ograniczona ruchomość szyi
  • jeżeli dojdzie do przepukliny jądra miażdżystego krążka, objawy mogą obejmować również zaburzenia czucia, osłabienie lub niedowład mięśni, osłabienie odruchów ścięgnistych.

 

Umów się na wizytę telefonicznie pod numerem 71 305 0109 lub online.

 

Ból szyi po wypadku samochodowym

Wypadek samochodowy jest częstą przyczyną bólu szyi i głowy. Nierzadko po rutynowym badaniu w szpitalu i rentgenie kręgosłupa, kiedy wykluczony zostaje poważny uraz, pacjent wypisywany jest do domu z lekami przeciwbólowymi i zaleceniem odpoczynku (ewentualnie kołnierzem). Niestety, problem i ból pozostaje!

W czasie wypadku, oddziaływająca na kręgosłup siła uderzenia auta może uszkodzić stawy odcinka szyjnego kręgosłupa oraz spowodować uraz mięśni i wiązadeł. Ograniczenie ruchomości szyi, naderwane mięśnie i zablokowane stawy międzykręgowe powodują stan zapalny i ból, które nieleczone mogą doprowadzić do długotrwałej dysfunkcji.

Zabiegi chiropraktyczne polegające najpierw na zminimalizowanie bólu i przywróceniu pełnej mobilności szyi, a następnie wzmocnienie mięśni kręgosłupa, to sprawdzona i skuteczna metoda leczenia dla osób po wypadku samochodowym.

 

Jak może pomóc chiropraktyka?

Zabiegi chiropraktyczne oparte na terapii manualnej kręgosłupa mają na celu usunięcie zaburzeń w układzie mięśniowo-szkieletowym i nerwowym, a co za tym idzie zmniejszenie bólu i usprawnienie funkcji kręgosłupa. Większość pacjentów już po kilku zabiegach odczuwa poprawę. Wizyty w naszym gabinecie mogą pomóc Ci nie tylko zmniejszyć ból w sposób naturalny i bez użycia leków, ale również pomogą w zapobieganiu nawrotom objawów. Oferujemy ci kompleksową terapię z zakresu chiropraktyki, fizjoterapii oraz masażu!

 

Rejestracja tel. 71 305 0109

 

 

Bóle kręgosłupa u dziecka to oczywiście powód do zmartwienia rodziców. Na szczęście poważne przyczyny bólu pleców są rzadkie.

 

Najczęstszymi przyczynami bólu jest naciągnięty mięsień, dysfunkcja stawów, przepuklina krążka międzykręgowego, skolioza, spondyloliza i choroba Scheuermanna. Rzadziej diagnozowane są nowotwory lub infekcje.

 

 

Wśród noworodków i niemowląt, najczęściej występującymi problemami, które mogą ulec znacznej poprawie dzięki chiropraktyce są:

  • kolki
  • złe trawienie i wydalanie
  • ból
  • niespokojny sen
  • nieustający płacz
  • opóźniony rozwój motoryczny dziecka

 

Oczywiście przyczyn powyższych objawów może być wiele, jednak bardzo często istnieje powiązanie wyżej wymienionych z dysfunkcją kręgosłupa. Dotyczy to przede wszystkim maluchów które przyszły na świat poprzez cięcie cesarskie lub przy użyciu kleszczy, lub wtedy gdy doszło do komplikacji podczas porodu. W takich przypadkach częste są uszkodzenia stawów, mięśni lub nerwów w odcinku szyjnym kręgosłupa, które prowadzą do zaburzeń funkcji układu nerwowego, tak delikatnego podczas pierwszych miesięcy życia dziecka.

 

"Widząc efekty po sobie zdecydowałam się również na regularną opiekę chiropraktyczną dla mojego dziecka już od urodzenia." Daria.  

POWRÓT

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław